Łokieć tenisisty
Łokieć tenisisty – co to takiego i jak leczyć?
Jakie są wskazania i jak wygląda przygotowanie do zabiegu.
Łokieć tenisisty to potocznie wykorzystywane określenie dolegliwości, charakteryzującej się wystąpieniem zmian przeciążeniowych w obrębie stawu łokciowego. Nazwa schorzenia pochodzi od sportu, którego aktywne i długotrwałe uprawianie, często prowadzi do urazów ścięgien mięśni nadgarstka i przedramienia. Według dostępnych statystyk nawet połowa tenisistów może mieć z czasem do czynienia z tym schorzeniem. Dolegliwość dotyka niestety również osoby znacznie mniej aktywne fizycznie. Na chwilę obecną łokieć tenisisty jest uznawany za chorobę zawodową pracowników biurowych, informatyków, mechaników i innych pracowników manualnych. Czym dokładnie jest to często występujące schorzenie i jak przebiega proces leczenia go?
Co to jest łokieć tenisisty?
Łokieć tenisisty lub zespół nadkłykcia bocznego kości ramiennej jest powszechnie występującym schorzeniem, przejawiającym się bólem w obrębie stawu łokciowego, szczególnie w momencie aktywacji nadgarstka. Przyczyną choroby jest przeciążenie ścięgien mięśni przyczepionych do zewnętrznej powierzchni owego stawu, którego efektem jest stan zapalny.
Dolegliwość daje o sobie znać w trakcie wykonywania zwyczajnych czynności dnia codziennego jak choćby otwieranie drzwi, chwytanie przedmiotów lub zaciskanie dłoni w pięść. W przypadku wystąpienia łokcia tenisisty, niezbędne jest podjęcia odpowiedniego leczenia ortopedycznego, mającego na celu przywrócenie pełnej sprawności kończyny. Pełne wsparcie przy tej dolegliwości otrzymasz Centrum Medyczne Szpital Medyk w Zimnej Wodzie.
Jakie są przyczyny tego schorzenia?
Łokieć tenisisty to schorzenie rozwijające się w obrębie ścięgien mięśni prostowników nadgarstka. Podstawową przyczyną wystąpienia choroby są zmiany degeneracyjne struktury włókien kolagenowych ścięgien, spowodowane lokalnymi przeciążeniami i nakładającymi się na siebie mikrourazami. Zmiany zwyrodnieniowe pojawiają się najczęściej w wyniku długotrwałego wykonywania specyficznych, powtarzających się ruchów nadgarstka i przedramienia.
Do mikrourazów dochodzi także w wyniku nieprawidłowej mechaniki ruchu, na przykład w trakcie uprawiania sportu lub podczas wielogodzinnej pracy po komputerze w nienaturalnej pozycji. Przewlekły skurcz oraz brak możliwości regeneracji mięśni spowodowany przeciążeniem może doprowadzić do wystąpienia stanu zapalnego prostowników nadgarstka.
Łokieć tenisisty – jakie są objawy?
Głównym objawem łokcia tenisisty jest silny, uciążliwy ból w okolicy stawu łokciowego, często promieniujący do nadgarstka i odczuwalny na całej powierzchni przedramienia. Dyskomfort nasila się podczas wykonywania nawet niewielkich ruchów ręką i nadgarstkiem jak chwytanie, obracanie, ściskanie lub prostowanie.
Ograniczona mobilność znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie pacjenta. Często spotykanym objawem jest również opuchlizna samego stawu łokciowego oraz ogólne osłabienie i szybsza męczliwość mięśni. Tkanki miękkie w obrębie stawu są wrażliwe i tkliwe, co jest szczególnie widoczne w trakcie badania kończyny.
Jak leczyć łokieć tenisisty?
Warunkiem skutecznej terapii łokcia tenisisty jest prawidłowe zdiagnozowanie źródła problemu. Ból po bocznej stronie łokcia może być symptomem dolegliwości odcinka szyjnego, piersiowego lub kręgosłupa. Lekarz specjalista powinien więc przeprowadzić badanie przedmiotowe oraz dogłębny wywiad, na podstawie którego będzie można postawić odpowiednią diagnozę oraz zlecić dalsze testy.
Do najczęściej wykonywanych metod diagnozy można zaliczyć USG stawu łokciowego, badanie tomografii komputerowej oraz badanie RTG. Początkowa faza leczenia jest oparta o zastosowanie środków zachowawczych, jednak zaawansowane zmiany często wymagają rozważenia procedur chirurgicznych.
Warto dodać, że pierwszym i podstawowym działaniem, jakie powinien podjąć pacjent w przypadku wystąpienia schorzenia, jest odpoczynek, pozwalający na regenerację uszkodzonych tkanek. Jeśli choroba pojawiła się na skutek pracy zawodowej lub aktywności fizycznej, konieczna będzie modyfikacja lub nawet całkowita przerwa w ich wykonywaniu.