Traumatologia – co to jest?
Traumatologia – co to jest i czym się zajmuje?
Traumatologia jest dziedziną medycyny, która jest bezpośrednio związana z ortopedią. Jednakże oprócz ogólnie pojętych schorzeń narządu ruchu, takich jak urazy mięśni i stawów, traumatologia dotyczy także leczenia zaburzeń pracy całego szkieletu. Do traumatologa najczęściej trafiają osoby ze schorzeniami kręgosłupa, sportowcy, osoby starsze. Oprócz diagnozowania, lekarz o tej specjalizacji na podstawie wyników przeprowadzonych badań jest w stanie wdrożyć leczenie, obejmujące bardzo często rehabilitację pod okiem fizjoterapeuty, leczenie farmakologiczne czy operacyjne.
Co leczy lekarz traumatolog?
Ponieważ traumatolog ma znacznie szerszy zakres kompetencji w diagnozie patologii czy urazów narządu ruchu, lista schorzeń które leczy jest znacznie dłuższa i dotyczy chorób kości i tkanek w obrębie całego szkieletu.
Lekarz traumatolog przede wszystkim zajmuje się chorobami kręgosłupa, takie jak dyskopatia czy zwyrodnienia (również te, które powstają w naturalnym procesie u osób starszych). Ponadto traumatolog zajmuje się leczeniem schorzeń takich jak np. łokieć tenisisty, haluksy, dna moczanowa, zapalenie kości, zespół cieśni nadgarstka. Oprócz tego diagnozuje urazy, takie jak złamania kości, stłuczenia, naderwanie mięśni czy zwichnięcia.
Sprawdź również: Łokieć tenisisty – co to jest?
Z jakimi problemami należy udać się do traumatologa?
Do lekarza traumatologa warto wybrać się w przypadku między innymi:
– złamania, skręcenia, zwichnięcia, a także powikłania z nimi związane;
– bólu kręgosłupa;
– bólu stawów i mięśni;
– chorób takich jak: osteoporoza, reumatyzm.
Wizyta u traumatologa jest poprzedzona wywiadem u lekarza pierwszego kontaktu, który wyda skierowanie. Otrzymamy je przede wszystkim w trybie pilnym w przypadku podejrzenia skręcenia czy złamania kończyny. Wybór traumatologa zamiast ortopedy będzie lepszy, gdy mamy problemy z poruszaniem się lub odczuwamy dolegliwości bólowe w obrębie narządu ruchu.